Cytat - co w sobie kryje?

Nie trzeba być mądrym człowiekiem, żeby powiedzieć coś mądrego. Jednak jest coś głębokiego w krótkim, wyrwanym z kontekstu zdaniu, jeśli pasuje do naszej sytuacji. Cytaty motywują do zmian, poszerzają perspektywę patrzenia (horyzonty), i wbijają w poczucie, że dobrze myślimy - jesteśmy na dobrej drodze.
Sentencje, mądrości, opierają się na uniwersalnych truizmach, dzięki którym zastanowimy się chwilę nad sobą. Weźmy pod uwagę kilka najsłynniejszych cytatów i zastanówmy się dlaczego są warte uwagi.

- A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? - spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. - Co wtedy?
- Nic wielkiego. - zapewnił go Puchatek. - Posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.

Alan Alexander Milne – Kubuś Puchatek

Przeglądasz strony z cytatami i napotykasz coś takiego. Zakładam, że większość osób przypomniała sobie te słowa po latach i napotyka się na ten tekst po latach od przeczytania książki. Mimo to w obecnej sytuacji porusza. Ta krótka wymiana zdań niesie ze sobą ciekawą i co ważniejsze uniwersalną prawdę. Miłość jest cierpliwa. Wypatrujemy zrozumienia w świecie i ten krótki urywek pomaga znaleźć takie ukojenie. Dookoła często widzimy dysonans (odwrotność rezonansu) do własnych odczuć. A ten krótki fragment wbija się idealnie w naszą nutę. Jakby rozumiał nas jak dobry przyjaciel. Czyż krótka, złudna chwila, poczucie, że ktoś nas rozumie nie bywa często wręcz zbawienna? Budujesz więc w sobie pewność siebie. Na krótkim zdaniu opierasz słuszność własnego poczucia jak sprawa powinna wyglądać.


Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku.
Antoine de Saint-Exupéry – Mały Książę


To dopiero kopalnia cytatów! Mały Książe to skarbnica mądrości. Często zauroczenie pryska w momencie kiedy człowiek odwraca wzrok od ukochanej osoby i „wraca do normalności” zapominając o bliskiej osobie. Czy więc namiętne zbliżenia i chwile kiedy człowiek wpatruje się z zachwytem w najcudowniejszą istotę pod słońcem to już miłość? Znowu widać, że miłość powinna być cierpliwa. Jednak ten cytat uzupełnia świadomość o coś jeszcze więcej – powinna być lojalna, wierna. Patrzenie w tym samym kierunku może oznaczać pewne kompromisy w życiu. Ale miłość to właśnie ta chęć pozbycia się swoich upodobań i współgranie z partnerem aby RAZEM iść przez życie. Nie jedynie w momentach romantycznych zbliżeń odbijać się od siebie przez całe lata.


Decyzja oswojenia niesie w sobie ryzyko łez.
Antoine de Saint-Exupéry – Mały Książę


Miłość to nie tylko motylki w brzuchu i łatwe wybory. Coś co najciężej mi jest zrozumieć w środowisku jaki mnie otacza to właśnie niepoważne traktowanie związków. Jak już człowiek decyduje się oswoić zwierzę, niesie ze sobą odpowiedzialność za to jak je będzie żywić i pielęgnować. Czyż nie więcej pracy powinno nieść ze sobą oswajanie drugiego człowieka? I tu równo pracować powinny dwie strony. Nie angażowanie się tylko w obawie przed zranieniem jest niepoważne. Dorastający „Mały Książę” odkrywa rozterki z jakimi zmagał się chyba każdy człowiek na ziemi. Jakże więc ważne jest pamiętanie o tym ważnym aspekcie.

Wybrałem tylko trzy z milionów różnych cytatów. Wynika z tego jedna ważna lekcja - każdy może odebrać nawet krótkie zdanie na własny sposób i dorobić do nich własną unikalną teorię. Wspaniałe jest to, że sztuka pisana rozniosła się tak szeroko. Swobodny dostęp do tak obszernych tomisk jest naprawdę świetną sprawą. Kwestia jest więc taka – jak z nich korzystać? Jak czytać, żeby zrozumieć? Jak wychwytywać kryjące się pod literkami znaczenie – treść – i móc wnieść do swojego rozumu i serca coś nowego.

W związku z tym chciałbym gorąco zaprosić Was na mój profil na facebook'u:

https://web.facebook.com/Imagine-Yourself-Blog-1695205384065189/


Będę tam dzielił się cytatami, które mnie urzekły i być może Wy też podzielicie się swoimi. Koniecznie zostawcie w komentarzu swój ulubiony cytat bądź sentencję. Będzie mi też niezwykle miło odnieść się do tego jak dany zwrot, albo tekst zmieniły Wasze życie.  Kliknijcie koniecznie „LUBIĘ TO” na moim profilu, żeby wyskakiwały Wam moje posty na Waszym wall’u.

Pozdrawiam
Rafau