Posty

Wyświetlanie postów z grudzień, 2015

Podsumowanie bloga, jednakże nie zamierzam zwalniać tempa! (część 1)

Obraz
Drodzy stali bywalcy, ci którzy są tu przypadkiem, albo sprawdzający jak mi idzie sympatycy,
dzisiejszy wpis (i kolejny bo jest tego za dużo) jest podsumowaniem tego co udało się zdziałać przez 2 miesiące mojej działalności w świecie blogerskim. Niestety dolary nie będą tu wyznacznikiem mojego sukcesu-więc materialiści mogą już skończyć czytać. Tak jak to bywa przy tego typu blogach, żadne określenie, slogan czy hasło-najzwyczajniej nie pasuje. Definicja mojego bloga brzmi więc mniej więcej tak: skupiam się na przekazaniu interesujących i dydaktycznych treści ułatwiające życie, oraz spojrzenie na swoją sytuację bardziej obiektywnie, do możliwie jak najszerszego grona odbiorców w celach samorealizacji oraz szczęścia; jak również trafienie do myślących jednostek poprzez anegdoty i przykłady-a wszystko to podane jako szybkie espresso, a nie mdłe i pełne piany latte. (przepraszam wielbicieli latte) 

Postępowanie według swojego serca. Zdradliwe? Czy może najlepsze możliwe wyjście?

Obraz
Drogi Czytelniku, Omówię dziś tezę wysnutą w najnowszym (na chwilę obecną) filmiku Włodka Markowicza-otóż stwierdził on, że powinniśmy słuchać swojego serca. Trochę się z nim zgadzam, ale…
Przede wszystkim kłóci się u mnie nazewnictwo. Skoro mówimy o sercu (ja rozumiem to słowo jako siedlisko uczuć i tylko uczuć-intuicja, poczucie, że coś jest słuszne bez dowodów i racjonalizmu) to nie możemy dawać decydować o najważniejszych kwestiach życiowych właśnie temu organowi. Czy serce działa jak mózg? I tak i nie. Jeśli mówimy o naturalnym organie, narządzie-sercu-nie możemy powiedzieć , że ten organ może mieć jakieś decydujące znaczenie dla naszych decyzji, chyba że masz zwężoną aortę przez cholesterol, i skacze ciśnienie, lub spada i decydujesz się skoczyć z dachu bądź nie. 

Najnowocześniejszy, najbardziej skomplikowany i najpraktyczniejszy komputer-co o nim wiemy?

Obraz
Drodzy Czytelnicy,
dziś piszę o tym, co mi przyszło na myśl po krótkim rozmyślaniu. Leżałem sobie na łóżku i zastanawiałem się jak ułożyć opowiadanie, żeby czytelnik mógł w jasny sposób domyślić się sensu, jednak na tyle zrobić to umiejętnie, aby przekazać bardzo wartościowe kwestie. I tak myślę jakich słów użyć, co porównać do czego i zacząłem się zastanawiać jak fantastyczną sprawą jest nasz... mózg!
W internecie natrafiłem kiedyś na ten--> artykuł. Oczywiście nasza galareta ważąca około półtora kilograma jest wypełniona neuronami i pustą przestrzenią, którą z czasem zapełniają łącza. Dendryty to te zgrubienia-bazy-a aksony to właśnie te połączenia, chude wypustki. Okazuje się, że ludzki mózg składa się z jakichś 100 miliardów neuronów, z czego każdy łączy się z wieloma innymi neuronami. Tworzy to imponującą sieć. Jednak kiedy się zastanowisz nad tym z jakiego komputera korzystasz,

"A nam się przyda taka chwila, żeby nad życiem się zatrzymać"

Obraz
Drodzy czytelnicy,
Przypatruję się blogom innych pisarzy, vlogom youtuberów, artystom, zwykłym ludziom, i dochodzę do wniosku, że chyba każdy chce takiego podsumowania- jakiejś chwili zastanowienia się, przemyśleń. Niektórzy robią to przy okazji jakiegoś jubileuszu-100000000 wyświetleń, inni po rocznicy ślubu, inni przy okazji jakiejś kluczowej sytuacji.
Poznałem kiedyś dziewczynę, która zmieniła swoje życie po wypadku samochodowym, który ledwo przeżyła. Zmieniła towarzystwo w jakim się obracała, zdecydowała się jak najlepiej korzystać z życia, które ma, i możliwie jak najlepiej pomagać innym. Inna osoba doszła do wniosku, że jest nieszczęśliwa i poszła na terapię behawioralną, aby zastanowić się co jest przyczyną częstego przygnębienia.

Mało produktywne dni-jak je rozpoznać i jak z nimi walczyć?

Obraz
Drogi czytelniku, Masz czasami tak, że ci nie wychodzi tego dnia, że masz zły humor i ciężko ci się skupić? Możesz mieć po prostu mało produktywny dzień. Jak sobie z nim radzić? Dlaczego to ważne, żeby sobie odpuścić?
W Polsce mamy mentalność (z reguły) pracowitych mrówek, i osoba, której wolniej idzie, albo ma zachodni charakter pracy może być źle oceniana. Jednak niezależnie od tego gdzie zostaliśmy wychowani, albo jakim typem charakteru jesteśmy to każdemu może przydarzyć się mniej produktywny dzień. Jak go rozpoznać?
Ja mam taki zwyczaj aby codziennie zapytać się siebie: hej Rafau, jak się czujesz? Wyspałeś się? Jesteś gotowy na to co dziś cię czeka? No i po takim wywiadzie jest mi łatwo ocenić jakie jest moje samopoczucie. W skali od 1 do 10 mogę się ocenić w kondycji psychofizycznej. Oczywiście z każdym etapem dnia może mi się ta ocena zmieniać, chociażby w sytuacji gdy ktoś mi powie, że zaspałem z jakimś projektem w pracy, to nawet jeśli byłem bardzo niewyspany to wszystkie szare…

Każdy Klarkiem Kentem, nie każdy supermanem!- trzecia i ostatnia część recenzji filmu Paper Towns-Papierowe Miasta

Obraz
Drogi czytelniku,

Dziś ostatnia już część analizy filmu Paper Towns. Jak już wiadomo Margo była samolubną dziewczyną, która nie traktowała Q jako potencjalnego partnera. Każdy to przeżył kiedyś. Każdy zadurzył się kiedyś bez wzajemności. Jednak problem Margo nie leżał jedynie w tym, że nie dostrzegała starań Q, albo że go wykorzystała. Według mnie chodziło o jej przeczucie, że jest kimś wyjątkowym.
Wczujmy się więc w rolę kogoś wyjątkowego. Przychodzi mi na myśl Superman, który od dziecka czuł się inny. Zazwyczaj takie osoby są aspołeczne, odsuwają się od skupisk ludzi-wolą być same niż z kimś. Mimo to mają potrzebę wykazania swojej wyjątkowości. I tak Superman w końcu zaczął ratować ludzi od złych typków, a Margo zaczęła uciekać z domu. Zwróciła na siebie uwagę wszystkich dookoła-swoją nieobecnością. W filmie dowiadujemy się, że nie robi tego po raz pierwszy. O co więc chodzi?

Dlaczego uwielbiam GWIEZDNE WOJNY?

Obraz
Drodzy Czytelnicy,

dziś podzielę się moją ogromną pasją budowaną przez mojego tatę od dzieciństwa-to seria STAR WARS. Co jest w tej serii tak niesamowitego, że gromadzi tak ogromną rzeszę fanów? Dlaczego jest to film inny niż wszystkie?

Jeśli nie znacie serii, albo wiecie o niej niewiele to jest mi bardzo przykro, ale osoby, które choć trochę znają zarys fabuły myślę, że zrozumieją przekaz.


Najbardziej ze wszystkiego podoba mi się konflikt dobra ze złem. Sam motyw rycerzy i oprawców jest genialny. Jedi i Sithowie od zawsze toczyli bitwę o wpływy w galaktyce. Większość poznała historię w momencie kiedy ci dobrzy byli gnębieni przez złych i tak epizody IV, V i VI opowiadają jak zapomniani Jedi odradzają się przez potomka Dartha Vadera. Czy faktycznie jednak jest to spektakularny sukces Jedi w VI epizodzie? Nie wiem i tym bardziej nie mogę się doczekać VII epizodu "Przebudzenia Mocy". Jednak kwintesencją tej batalii dobra ze złem widać w

Recenzja filmu: Paper Towns-Papierowe Miasta-część 2 "Rozstrojenie emocji i błędna interpretacja sygnałów"

Obraz
Drogi Czytelniku,
Dziś druga część z serii. Niestety chyba za trudna podpowiedź znalazła się w poprzedniej części, albo nie każdy zdążył już obejrzeć film i zastosować się do wskazówek. Dziś powiemy o problemie różnicy oczekiwań do reakcji faktycznej-zwanej rozstrojeniem emocji. 
W filmie dostrzegliśmy to na samym końcu. Kiedy Q postanowił nie być kolejnym „papierowym człowiekiem w papierowym mieście”, i postarał się to udowodnić Margo. Zdobył się na wyrzeczenia i podjął sporo wysiłku, żeby podążać jej śladami. Jednak ona nie oczekiwała tego od niego. Było jej to obojętne a chłopakowi bardzo zależało. Nawet powiedział jej, że ją kocha. Widać tu rozstrojenie emocji, co jest krzywdzące dla osób, które się starają, te najbardziej zaangażowane. Na szczęście chłopak okazał się

Poświęć 5 minut, a nie pożałujesz!

Obraz
Witam,

Dziś krótki artykuł o poświęcaniu czasu. Na co? Na czytanie! Wikipedia na temat czytania mówi, że mózg starzeje się dzięki tej czynności wolniej, przez co ryzyko demencji starczej jest mniejsze. Ba! Treści, które czytasz mogą poprawić komfort twojego życia, wzbogacić życie osób z tobą przebywających, albo nawet uratować życie. O wartości materiałów pożytecznych umieszczanych w serwisie Youtube (nie, ten serwis nie zawiera jedynie śmiesznych filmików z kotkami) świadczy historia związana z filmem jak rozpoznać udar (LINK). Radka słuchać bardzo lubię i polecam zapoznać się z tą historią!

Skoro więc czytanie ma zbawienny wpływ na twój organizm-przeznacz jakąś część dnia na czytanie.

Wiem, że brzmi to banalnie, ale gospodarowanie sobie dnia ma ogromny wpływ na zwyczaje, a zwyczaje(systematyczność) ma wpływ na twoje samopoczucie i samorozwój. 

Zrób więc sobie doświadczenie. 
1.Celowo czytaj to co lubisz, co cię interesuje, bądź mojego bloga (chamska reklama!) i zapamiętuj jakąś jedną, a…

Naprawisz, czy wymienisz?-krótkie opowiadanie

Obraz

Zdjęcia, jakich jeszcze nie udostępniałem

Obraz

Udane życie, szczęście-to do czego każdy zmierza, ale czy aby na pewno?

Recenzja filmu: Paper Towns-Papierowe Miasta-część 1 "Bezpieczna strefa"

Obraz